Pobjednički tim EIT Health i_Daysa u području zdravstva 2024. – „Innovation- Days in Health“ je SymptoDiary koji je rješavao drugi postavljeni izazov na natjecanju pod nazivom “Kontinuirano praćenje simptoma kod hematoloških bolesnika na tjednoj bazi”. Tim koji je nastupio u sastavu Nina Dobša i Viva Stanković, studentice studija Matematike na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu, Andrea Pleić s Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije i Magdalena Mihalić s Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta predstavljat će Hrvatsku na „Winner’s Eventu“ u Budimpešti gdje će se natjecati s pobjedničkim timovima iz drugih zemalja.
Koji su to izazovi s kojima se susreću znanstveni i inovatorski timovi u području zdravstva, zdravstvene skrbi i zdravstvenog sustava te na koji način razviti inovativni proizvod ili uslugu, voditi učinkovitu komunikaciju i konstruktivnu raspravu o inovativnim rješenjima, prijavljeni studenti su mogli doznati na šestim po redu Inovacijskim danima u zdravstvu „Innovation-Days in Health“ koje je u ulozi EIT Health Huba za Hrvatsku organiziralo Sveučilište u Zagrebu 25. i 26. listopada u zgradi Regionalnog centra za razvoj poduzetničkih kompetencija za zemlje jugoistočne Europe – SEECEL.
Vrhunski stručnjaci i znanstvenici natjecateljskim timovima predstavili su tri izazova. Prvi izazov kojeg je predstavio je prof. dr. sc. Mirza Žižak sa Sveučilišta u Zagrebu Medicinskog fakulteta bio je „Kako umjetna inteligencija može pomoći starijim osobama u borbi protiv usamljenosti?“. Drugi izazov pod nazivom „Kontinuirano praćenje simptoma kod hematoloških bolesnika na tjednoj bazi“ predstavio je dr. sc. Marko Lucijanić iz KBC-a Dubrava. Treći izazov je bio „Integracija daljinske podrške tijekom implantacije srčanog stimulatora (pacemakera), a predstavio ga je Jan Kolić iz poduzeća Medtronic Adriatica.
Prvog dana ovog događanja predstavljeni su ciljevi projekta te rješenja koja su na prošlogodišnjem natjecanju proglašena najboljima. Kako bi ih pobliže upoznali s kojim su se izazovima susreli na lanjskom događanju, studenti pobjedničkog tima ovogodišnjim sudionicima su predstavili svoj projekt i ispričali kako im je bilo na Winner’s Eventu u Barceloni. Ovaj projekt, valja napomenuti, nije primarno namijenjen studentima iz područja medicine, biokemije i farmakologije, nego i studentima drugih fakulteta koji razvijaju inovativna rješenja ili imaju ideje o začetku inovacija u liječenju raznih bolesti, terapiji bolesnika ili pružanju zdravstvene skrbi.
– Budite hrabri, budite ambiciozni, iskoristite ove radionice i nemojte se bojati neuspjeha jer je i neuspjeh dio života. Bolje je ne uspjeti nego ne pokušati. Ako se kojim slučajem i dogodi neuspjeh, bit ćete zreliji i jači i steći ćete iskustva, a nakon određenog vremena doći ćete do cilja koji ste postavili. Iz istraživanja treba izaći inovacija koju, potom, treba komercijalizirati. Ako imate dobar izum i ideju, imat ćete najboljeg šefa na svijetu, odnosno sebe i vlastitu tvrtku. Na putu do uspjeha može vam pomoći i Centar za istraživanje, razvoj i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu“, poručio je sudionicima radionica na Inovacijskim danima prof. dr. sc. Ante Jukić, dekan Sveučilišta u Zagrebu Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije, ujedno i predsjednik sveučilišnog Povjerenstva za inovacije i transfer tehnologije.
Nakon detaljnog upoznavanja s izazovima kreirani su multidisciplinarni timovi. Mentori su ih upoznali s praktičnim alatima za stvaranje inovacija, pristupima za rješavanje problema te im dali savjete i otkrili male tajne učinkovitog predstavljanja ideja i inovacija.
– Javio sam se za sudjelovanje na ovim radionicama kako bih saznao s kakvim problemima se danas ljudi, ali i stručnjaci suočavaju u rješavanju zdravstvenih problema te kako mogu svoje znanje, koje sam stekao na studiju, iskoristiti stvarajući neki proizvod. Također, zanima me cijeli taj proces razvijanja ideje do inovativnog rješenja i njegove prezentacije javnosti“, otkrio nam je svoje razloge prijave na Inovacijske dane Marko Smolić, student 5. godine studija Elektronike s Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu.
Inovacijski dani i radionice za rješavanje problema i unaprijeđenje kvalitete usluga i proizvoda u području zdravstva, zdravstvenog sustava i zdravstvene skrbi održavaju se u ovom razdoblju za studente i u drugim europskim zemljama. Svim sudionicima bit će to izvrsna prilika da nauče kako pristupiti istraživanju neke ideje koja je zaiskrila u njihovoj glavi i kako je pretvoriti u inovativno rješenje. Uz to, može im biti i poticaj za pokretanje tvrtke te za lijepa prigoda za upoznavanje sa studentima drugih fakulteta i stručnjaka koji razvijaju proizvode i usluge iz ovog područja.
– Ovo događanje je sjajna prilika za mlade ljude. Možemo proširiti svoja znanja i vještine koje smo stekli na fakultetu i naučiti proces kako se iz jedne ideje rađa inovacija. Ja sam se prijavila zato što mi je ovo savršena prilika za nova poznanstva, ali i za stjecanje novih znanja i iskustava u rješavanju suvremenih problema i izazova s kojima se suočavamo u području zdravstva – istaknula je Marta Vuković, studentica 3. godine studija Nutricionizma s Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta u Zagrebu.
Natjecateljski timovi su nakon radionica svoja finalna rješenja predstavili pred stručnim povjerenstvom drugog dana Inovacijskih dana. Povjerenstvo je prema pet zadanih kriterija – razumijevanje izazova, timski rad, vještine i inovacijske kompetencije, „pitching“ odnosno poslovna prezentacija i profesionalizam proglasilo pobjedničku ekipu koja je osvojila novčanu nagradu i putovanje na europsko natjecanje u Budimpešti.
Voditeljica EIT Health Hub-a na Sveučilištu u Zagrebu, dr. sc. Vesna Gabelica Marković, okupila je u organizaciju, uz stručnjake iz akademskog i zdravstvenog sektora, i industrijske partnere i sponzore. Međunarodne inovacijske tvrtke Novartis Adriatic (zlatni sponzor) i Medtronic Adriatic (srebrni sponzor) sudjelovali su na inovacijskim danima i odabirom izazova i mentorskom podrškom, što je studentima bila prilika za povezivanje i s predstavnicima gospodarstva.